logo Ekocentrum Podhoubí

Obnova sadu pod Jiráskovou čtvrtí

sad dnes I - brigadaV roce 2013 jsme objevili v okolí branické školky zpustlý třešňový sad a rozhodli se mu za pomoci místních lidí vrátit život. Na území cca 2 hektarů jsme během následujících let vykáceli nálety, uklidili hromady odpadků a vysázeli postupně asi 70 stromků starých odrůd třešní. Nové stromky mají své adoptivní rodiče, kteří přispěli na jejich výsadbu i základní péči, a sami si je zasadili. Ošetřili jsme staré stromy, mrtvé třešně nechali stát, protože jsou důležité pro život hmyzu a ptactva. Několikaleté úsilí dobrovolníků se zúročilo, místo neprostupného houští roste nový sad, který zve k návštěvám, odpočinku či procházkám s dětmi. Sad však neslouží jen k vycházkám. Zvyšuje rozmanitost krajiny, láká jiné druhy hmyzu, ptáků či rostlin než okolní les, parky či zeleň v zástavbě. sad dnesNa podzim roku 2016 se konala první údržba třešňovky pomocí pastvy ovcí. Do sadu se tak vrátil šetrný způsob hospodaření po vzoru našich předků. Péče probíhá citlivěji než s pomocí techniky a díky tomu je možné zachovat pestrou paletu rostlin pod stromy. Na ovečky se také přicházejí podívat lidé z okolí. Mohou se dozvědět, jak pastevec s ovcemi pracuje a pod jeho vedením si to sami vyzkoušet. Pastva proběhla v sadu již třikrát a plánujeme, že se tam bude pravidelně vracet vždy na jaře a na podzim. ovceV sadu také proběhlo mnoho akcí pro veřejnost, které přinesly možnost setkat se a užít si společný čas venku. Týden česání třešní tzv. TřeŽně, kdo neměl žebřík nebo česáček, zapůjčili jsme, a naši brigádníci, pokud bylo potřeba, pomohli.  Sousedská slavnost Třešňobraní pak TřeŽně a celoroční úsilí věnovaného obnově sadu završila, ochutnávali jsme dobroty z třešní v sadu natrhaných, zazpívali si s harmonikou a děti si užily společné aktivity. Konalo se zde Posvícení, Den stromů s divadlem, improvizační představení nebo umělecká soutěž výtvarných projektů. Nechyběly přednášky o významu sadu a přirozené údržby pomocí pastvy nebo sledování ptáků v zimě. akce sadDo péče o sad se od počátku zapojili také místní lidé, bližší i vzdálenější sousedé. Všem patří velké poděkování. Nadšení asi 25 stálých dobrovolníků a jednorázová pomoc desítek dalších lidí umožnily proměnu sadu v živé místo, kterým je dnes.

A co nás čeká do budoucna? Sad nadále udržujeme při pravidelných brigádách i pomocí pastvy, plánujeme opět sousedskou slavnost Třešňobraní.

Zapojit do projektu se můžete i dnes. Chcete nás podpořit nebo se prakticky zapojit do údržby sadu?

Kontaktujte Jana Čecha, koordinátora projektu: jan.cech@podhoubi.cz, tel. 777 893 352

Revitalizační studie sadu  ZDE

Zpráva o realizaci projektu MHMP: Závěrečná zpráva 30. 8. 2018

Fotky z akcí a brigád na FB Ekocentra Podhoubí

Děkujeme za finanční podporu Hlavnímu městu Praha a MČ Praha 4. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se na obnově sadu podílí, všem kteří nám fandí. V neposlední řadě děkujeme za nezištnou podporu soukromým majitelům pozemků, kteří nám sad pronajali k obnově  a údržbě, aby mohl opět sloužit k radosti dospělých i dětí.

Praha4

praha-logo-240x300

 

Třešňovka – podzim, zima 2018

V branickém sadu proběhne na přelomu září a října opět pastva ovcí. V listopadu údržbová brigáda – čeká nás vysbírání odpadků, sekání keříků, kácení některých starších stromů a pálení větví.

 

Třešňobraní – sousedská slavnost, 23. 6. 2018 14-20 hod.

TřešňobraníSrdečně vás zveme na sousedskou slavnost Třešňobraní, věnovanou dobrovolníkům, kteří již několik let pečují o branický sad.

Máte rádi třešně? Přijďte si je natrhat, pokochat se krásami třešňovky, vyzkoušet moštování, pobavit se při aktivitách pro děti i dospělé … zkrátka užít si příjemný den se sousedy z okolí. Možná bude i muzika a relaxace v houpacích sítích.

Na místě budou k volnému zapůjčení česáčky a žebříky.

Něco dobrého na společný stůl vítáno :)

Mapka http://bit.ly/2kFOvNd

 

Třešňovka – jaro, léto 2018

IMG_3226V třešňovce proběhla 24. 4. menší údržbová brigáda, zatloukali jsme kůly, sbírali odpadky, stříhali nálety a hlavně zalévali stromky. Do jarního sadu nahlédněte ZDE

Od 23. 5.  proběhla v sadu pastva ovcí cca 2-3 týdny, termín konce pastvy budeme upřesňovat. Stádo je v mobilním ohradníku, který se bude postupně dle postupu pastvy stěhovat. Na přístupových cestách budou v dostatečné vzdálenosti umístěny informativní cedule, aby si pejskaři stačili včas přivolat svého psa. Pastva skončila 20. 6.

Po dokončení pastvy chystáme další údržbovou brigádu.

Na sousedskou slavnost Třešňobraní se můžete těšit v sobotu 23. 6.

Kontakt na koordinátora sadu: Jan Čech, tel.: 774 481 835, jan.cech@podhoubi.cz

————————————————————————————————————————————————————

Ovečky v sadu mezi 18. 10. – 30. 10., brigáda 4. 11. od 10 hod.

Ovce IOvečky se v říjnu opět vrací na cca dva týdny do třešňovky. Obnovujeme v sadu tradiční údržbu porostů pomocí pasení. Datum začátku pastvy a jak dlouho potrvá, upřesňujeme průběžně. Vše záleží na možnostech stáda, počasí i rychlosti pastvy.

Pokud si chcete zpestřit procházku pozorováním oveček, máte nyní možnost. Jako vždy je třeba dbát základní bezpečnosti, stádo se bude pohybovat v mobilních elektrických ohradnících (byť se slabým napětím).

Navazovat bude údržbová brigáda v sobotu 4. 11.  od 10 do cca 16 hod. Co nás čeká? Budeme sekat výmladky, prořezávat stromy, pálit suché větve, kácet několik mladších náletů na okraji nové výsadby. V závěru si třeba stihneme opéci i pár buřtů :-)  Práce se najde opět jak pro zdatné, tak méně zdatné.

Máte-li čas a chuť, ozvěte se Janu Čechovi na email: jan.cech@podhoubi.cz nebo tel.: 774 481 835. Těšíme se!

———————————————————————————————————————————————————-

 

Brigáda, 12. 8. 2017 od 9 hod.

sad kůlyPřijďte na brigádu do sadu v sobotu 12. srpna od 9 hod. Potřebná bude každá ruka pro více i méně fyzicky náročné práce.

Co se bude dít? Po konzultaci s odborníky dojde k překůlování všech 70 stromků.

Nářadí bude k dispozici, jestli však někdo máte zatloukací palici, budeme moc rádi za zapůjčení.

Máte-li čas a chuť, ozvěte se nám na email: jan.cech@podhoubi.cz nebo na tel. číslo: 774 481 835. 

 

 

———————————————————————————————————————————————————-

Pasení oveček v sadu mezi 15. 6. – 27. 6.

Ovečky se v červnu vrací do Třešňovky! Obnovujeme v sadu tradiční údržbu porostů pomocí pasení. Datum začátku pastvy i jak dlouho se zdrží upřesňujeme průběžně, vše záleží na možnostech stáda, počasí i rychlosti pastvy.

Na co se ještě můžete těšit:

15. 6. Aktivity s ovcemi pro děti (od 16 hod.) a informační schůzka (od 18 hod.)

19. 6. – 23. 6. TřeŽně, přijďte si do sadu natrhat třešně, dopoledne sami, odpoledne s pomocí brigádníků

25. 6. Třešňobraní  - sousedská slavnost, 15-19 hod.

P1120788

———————————————————————————————————————————————————-

BRIGÁDA – VÝSADBA NOVÝCH TŘEŠNÍ

18. 3. a 19.3. 2017 10 – 16 hod.

SAMSUNG CAMERA PICTURESZveme vás na výsadbu posledních 16 mladých třešní do branické Třešňovky, která proběhne v neděli 19. 3. od 10 hod. 

V sobotu 18. 3. od 10 hod. se na vás těšíme při přípravných pracích – budeme kopat jámy, čistit plochu, pálit větve. Budeme rádi i za chvilkovou podporu, není nutné se zavazovat k celodenní pomoci. :) Nářadí bude k dispozici dostatek.

Třešňovku najdete zde: http://bit.ly/2kFOvNd

Dotazy a potvrzení účasti: Jan Čech, tel.: 774 481 835, jan.cech@podhoubi.cz

Co obnáší být adoptivním rodičem? Stromek si můžete sami zasadit, dát mu jméno; dále uhradíte poplatek 500 Kč, který zahrnuje jeho pořizovací cenu a základní péči. Váš stromek pak ocení, když si k němu občas uděláte procházku, pochválíte či se budete podílet v péči o něj.

———————————————————————————————————————————————————-

BRIGÁDA, 12.11. 2016 od 9 hod.

20Přijďte na brigádu do sadu v sobotu 12. listopadu od 9 hod. Máte-li čas a chuť, ozvěte se nám včas na email: jan.cech@podhoubi.cz nebo na tel. číslo: 774 481 835. 

Je to poslední příležitost zapojit se do obnovy sadu, v dalším roce už nás čeká jen poslední výsadba a pak již “jen” údržba stávajícího území.:-)

Více informací

 

 

 

———————————————————————————————————————————————————-

Den stromů s divadlem v branické třešňovce

IMG_3251Den stromů oslavíme ve čtvrtek 20. října 2016 od 15.45 – 19.00 hod. v branické třešňovce (divadlo začne v 16 hod.). Po představení je pro děti a rodiče připravena řada zábavných aktivit. V sadu také společně vyvěsíme novou ptačí budku.

Přijďte si s dětmi užít společné odpoledne v branické třešňovce zaměřené na stromy a jejich ptačí obyvatele.

Na akci nebude chybět malé občerstvení. Pokud také něčím dobrým přispějete na společný stůl, budete vítáni.

Kontakt: jana.budova@podhoubi.cz, tel.: 776 356 959

 

———————————————————————————————————————————————————-

Brigáda v sadu, 16.10.2016 od 9 hod., Třešňovka Braník

Ovečky vesele spásají trávu v třešňovce, přesto bude třeba provést další údržbové práce. V neděli 16. října se uskuteční další dobrovolnická brigáda v sadu a budeme moc rádi, když se připojíte.

P1120748P1120788

Co budeme dělat:

V menší míře dosekáme křovinořezy část rostlin, které ovce nezvládnou spást. Také pročistíme zadní oblast sadu (ve špičce směrem k Novodvorské), kde bude na jaře vysázeno posledních 15 stromků. Odnosíme odtud odpadky a vysekáme mladé nálety.

Co s sebou:

Velkou část nářadí zajistíme z vlastních zdrojů. Určitě se bude hodit další křovinořez, motorová pila, případně sekery.

Sraz bude jako obvykle oba dva dny v 9:00 přímo v sadu.

GPS: 50°1’42.760″N, 14°25’24.962″E  50.0285444N, 14.4236006E Mapa zde

Plánujete se zúčastnit? Hlaste se na email: jan.cech@podhoubi.cz nebo zavolejte na tel.: 774 481 835

Na viděnou v půlce října!

———————————————————————————————————————————————————-

Posvícení s pasením oveček

22.09.2016 od 17.00 do cca 19,00 v Branické Třešňovce
Mapa zde 50°1’42.760″N, 14°25’24.962″E  50.0285444N, 14.4236006E

056-DSC03171023-DSC03112

 

 

 

 

 

 

 

Srdečně zveme na již šesté posvícení.

A jako novinku jsme pro Vás připravili stádo ovcí, které opase naši Třešňovku.
Pastvu můžete na místě podpořit adopcí ovce. Více o pasení a možnostech adopce zde.

Ochutnejte koláče od sousedů, obohaťte posvícenecký jarmark o domácí dobroty, pořiďte si do špajzu domácí marmelády, zeleninu a další z Branických zahrádek. Děti se mohou těšit na rozmanité radovánky v sadu.
Vstupné: příspěvek do jarmarku a něco dobrého na stůl.

Kontakt: jana.budova@podhoubi.cz, tel.: 776 356 959

———————————————————————————————————————————————————–

PASEME OVEČKY V BRANICKÉ TŘEŠŇOVCE

Od 20.09.2016 po 14 dní si můžete přijít prohlédnout stádo ovcí do Branické Třešňovky.

Přesný datum pastvy se ještě může o pár dní změnit, dle možností stáda, počasí a rychlosti pastvy, pro přesné informace sledujete naše stránky.
Obnovujeme pro třešňovku tradiční údržbu porostů pomocí pasení. Ovečky se budou do sadu pravidelně vracet a pomáhat nám udržet pestrou paletu rostlin pod stromy.
Adoptujte si ovečku a podpořte pravidelné pasení Třešňovky.
Ovečky lze adoptovat na akcích Ekocentra Podhoubí, emailem: hana.weiser@podhoubi.cz, nebo přímo zde:

1 ovce pro Třešňovku do začátku = 500 Kč
Chci adoptovat 3 ovce, aby jim nebylo smutno = 1500 Kč
3 je málo, adoptuji 10 ovcí= 5 000 Kč
Miluji ovce a Třešńovku, chci celé stádo = 25 000  Kč


Děkujeme, že nám pomůžete zaplnit ovečkami Třešňovku!

———————————————————————————————————————————————————-

Improvizační zápas skupiny RACI

151-DSC02788

08.09.16 od 18:00 do 19:30

Už jste zažili improvizační zápas? Ne?

Přijďte za námi do Branické Třešňovky, která se promění v divadelní prostor pod širým nebem.
Uvidíte nevídané, uslyšíte neslýchané a rozhodně se nebudete nudit. Karimatky, polštářky, židličky sebou.
Vstupné dobrovolné.
Více informací na jan.cech@podhoubi.cz, tel.: 774 481 835

 

 

 

 

 

—————————————————————————————————————————————————————–

 

Letní brigáda 20. a 21.08.2016

20

Vážení kolegové a příznivci obnovy branické Třešňovky.

O víkendu 20. – 21. srpna proběhne další údržbová brigáda v branické třešňovce. Víme, že Váš letní program je značně naditý a moc dalších aktivit už se do něj nevejde, nicméně i tak Vás zveme a moc nás potěší, pokud se třeba některý z dnů připojíte. Oba dva dny se sejdeme v 9:00 přímo v sadu. Klasicky se bude zejména sekat, hrabat, odnášet tráva. Kromě toho se nám na některých místech zase trochu zmnožily odpadky, tak je bude třeba uklidit.

Pokud tedy máte čas a aspoň trochu chuti, zapište se do níže uvedené účastnické tabulky. Nářadí budeme moci zapůjčit na místě, v případě, že byste mohli vzít např. křovinořez navíc nebo jiné užitečné nástroje, napište je do tabulky také.

Sejdeme se přímo v sadu v 9 hodin (mapka zde).
50°1’42.760″N, 14°25’24.962″E  50.0285444N, 14.4236006E

Budeme rádi, pokud spolu s námi přijdete pomoci Třešňovku kultivovat. Sad nám už díky předchozím brigádám docela prokoukl a byla by škoda ten stav neudržet.
Pokud se rozhodnete dorazit, zapisujte se, prosím,  do účastnické tabulky, ať víme, s kolika lidmi máme počítat.

Těšíme se na viděnou.

Mgr. Jan Čech
jan.cech@podhoubi.cz774 481 835
koordinátor projektu Obnova sadu pod Jiráskovou čtvrtí

První branické TřeŽně a Třešňobraní!

20.6. až 27.6.2016

P1010086Máte rádi třešně? A neradi češete sami? Srdečně Vás zveme na TřeŽně (20. – 25. 6.) a následné Třešňobraní (27. 6.) do starého sadu pod ulicí Věkova a Psohlavců v Braníku.

Branický třešňový sad obnovujeme již třetím rokem a naše úsilí již nese ovoce. Proč ho tedy nesklidit a trochu se u toho i nepobavit? Na léto 2016 jsme připravili sérii společenských akcí a happeningů, které využívají prostor obnovené třešňovky.

Začínáme TřeŽněmi: Přijďte si k nám v termínu 20. – 25. 6. natrhat třešně! Pro přímý konzum či na tvorbu dalších pokrmů. Nemáte žebřík a česáček? Nevadí! Rádi vám jej zapůjčíme. Přijdete-li mezi 15. a 19. hodinou, najdete na místě vždy někoho, kdo Vám nástroje zapůjčí a případně i pomůže se sběrem.

Týden volné sklizně pak v neděli 26. 6. od 14:00 završí Třešňobraní: Společenská sešlost, na níž oslavíme své celoroční úsilí. Proběhne otevřená soutěž o nejlepší domácí třešňový pokrm či nápoj, zahraje nám živá kapela a připraveno bude i několik aktivit pro děti.

Ve zbytku léta se pak můžete těšit na řezbářský workshop, údržbovou brigádu a divadelní improvizaci zasazenou přímo do prostředí sadu. Na všechny akce vás srdečně zveme!

Více se dozvíte na: www.podhoubi.cz a jan.cech@podhoubi.cz

 

Jarní brigáda 28.05.2016

20

Vážení kolegové a příznivci obnovy branické Třešňovky.

 V sobotu 28. 5. od 9:00 proběhne v branické Třešňovce jednodenní údržbová brigáda. Budeme zejména sekat trávu (shrabávat a odvážet), případně likvidovat nějaké výmladky nežádoucích dřevin. V případě potřeby i zalijeme vysazené třešně, ale momentálně se zdá, že by mělo do té doby dost pršet, tak to možná nebude nutné.

Hodit se budou všechny ruce – ať už na sekání či na hrabání – a případně i nějaký ten křovinořez. 1 – 2 křovinořezy zajistíme my, další nářadí či pracovní rukavice také.

Sejdeme se přímo v sadu v 9 hodin (mapka zde).
50°1’42.760″N, 14°25’24.962″E  50.0285444N, 14.4236006E

Budeme rádi, pokud spolu s námi přijdete pomoci Třešňovku kultivovat. Sad nám už díky předchozím brigádám docela prokoukl a byla by škoda ten stav neudržet.
Pokud se rozhodnete dorazit, zapisujte se, prosím,  do účastnické tabulky, ať víme, s kolika lidmi máme počítat.

Zatím si užívejte jara a na konci května se budu těšit na viděnou!
S pozdravem

Jinak jako obvykle bude na brigádě zajištěn oběd v podobě polévky a pečiva.

Těšíme se na viděnou.

Mgr. Jan Čech
jan.cech@podhoubi.cz774 481 835
koordinátor projektu Obnova sadu pod Jiráskovou čtvrtí

 

 

Pojďte s námi sázet Třešně, aneb nové třešně do staré Třešňovky 3.

12.04.15 druhé sázeníV neděli 20.03.16 budeme opět sázet nové stromky.
Přijďte to s námi oslavit a třeba si i zasadit vlastní třešeň do nově prosvětlené části sadu.
Sejdeme se přímo v sadu v 10 hodin.

Pracovní rukavice a nářadí zajistíme všem. Jámy a kůly pro stromky již budou připravené. Těšit se můžete i na vynikající občerstvení.

Chcete adoptovat a zasadit si vlastní třešeň, napište Honzovi a zamluvte si ji. Sázet se bude 15 stromků. Cena stromku je 500 Kč a pokryje pořizovací náklady stromku a počáteční péči o stromek (zalévání, řez).

Přijde Vám to málo práce? Přijďte nám pomoci hloubit jámy a připravovat kůly již v sobotu 19.03.16.

Zájemci, ozvěte se Honzovi! Ať má dost nářadí :)

Na jakékoliv dotazy či návrhy vám rád odpoví koordinátor projektu Jan Čech.jan.cech@podhoubi.cz, 774 481 835

Nemůžete se účastnit a chtěli byste nás v obnově sadu podpořit? Chcete si adoptovat stromek, nebo podpořit projekt Čas pro sad?
Podívejte se na naše stránky a využijte bezpečnou platební bránu k Vašim darům.

PTACTVO BRANICKÉ TŘEŠŇOVKY ANEB CO NÁM LÍTÁ NA KRMÍTKO

13.02.2015 od 10:00 do 12:00

DSC_0119

Vycházka se zkušeným ornitologem RNDr. Ondřejem Sedláčkem, Ph.D za ptáky Branické Třešňovky vhodná pro celou rodinu.

Díky stativovému dalekohledu doslova spočítáme pírka každému návštěvníkovi krmítek. Vycházku si užijí všichni včetně malých dětí, pro které je manipulace s klasickým dalekohledem obtížná.

Když nám bude počasí přát, proběhne i ukázka odchytu do sítí a kroužkování. Pokud počasí přát nebude, budeme pozorovat z tepla školky.

Sejdeme se u informační tabule při vstupu do Třešňovky od ulice Psohlavců. mapa

Kontakt: hana.weiser@podhoubi.cz, 774 448 123, Ekoškolka Rozárka

 

Listopadová brigáda 14. a 15.11.2015

20
Pomalu je čas připravit sad na zimu, pojďte s námi kácet, klestit a uklízet.
Sejdeme se přímo v sadu v 9 hodin (mapka zde).
50°1’42.760″N, 14°25’24.962″E  50.0285444N, 14.4236006E

Vážení kolegové a příznivci obnovy branické Třešňovky.

Podzim je tu a nastal čas, kdy můžeme opět o kousek rozšířit naši Třešňovku. Kromě kácení náletů  pokácíme i nějaká větší stromy a dosadíme uschlé mladé třešně.

Motorovky tedy sebou a kdo přijde kácet, může si část dřeva odvézt domu.

Tímto bych Vás chtěl požádat o pomoc a zapojení se do listopadové údržbové brigády, sraz bude opět přímo v sadu – oba dva dny v 9:00. Jak už je obvyklé, část nářadí budeme mít zajištěnou z vlastních zdrojů, část bude potřeba pořídit či zapůjčit. Pokud byste nám chtěli pomoci, zapište se prosím do elektronické tabulky,zde...

Jinak jako obvykle bude na brigádě zajištěn oběd v podobě polévky a pečiva.

Těšíme se na viděnou.

Mgr. Jan Čech
jan.cech@podhoubi.cz, 774 481 835
koordinátor projektu Obnova sadu pod Jiráskovou čtvrtí

 Nemůžete se účastnit a chtěli byste  nás v obnově sadu podpořit? Chcete si adoptovat stromek, nebo podpořit projekt Čas pro sad,..
Fotografie z našich akcí naleznete na našem FB – klikni zde.                                                                                                        

Tento projekt se koná se souhlasem majitelů pozemků a podporou z grantu hlavního města Prahy a MČ Prahy 4.

 

Praha4

praha-logo-240x300

PASENÍ OVEČEK V SADU, 15. 5. – 31. 5.