logo Ekocentrum Podhoubí

Ekoškola v trojské Rozárce 2016/17 – 2020/21

IMG-20180329-WA0001

Školní rok 2020-21

Dokončili jsme téma Odpady a začali se věnovat Jídlu. Zkoumali jsme odkud máme ve školce ovoce a zeleninu, její sezónnost, zjišťovali jsme, jak často máme jídlo s masem či bezmasé, že pijeme neslazené nápoje, Prošli jsme si cestu tří jablíček, kdy jsme porovnávali jablka z trojského sadu a česká i zahraniční zakoupená v obchodě . Pomohla nám také pohádka O dvanácti měsíčkách, kde jsme zjišťovali, co roste, ve kterém ročním období.

Když děti musely zůstat vzhled ke Covidu doma, pokračovali jsme školkou na dálku, “společně” pekli či vařili různé dobroty a navzájem se inspirovali.

Na jaře – už zase ve školce – jsme prozkoumali, co nám roste na zahradě. Také jsme zachránili ulomenou větvičku rybízu, která nám ve vodě zakořenila. Vytvořili jsme plán záchrany rybízu, našli vhodné místo na naší zahradě, vyrobili plůtek a rybíz zasadili.

Na závěr jsme dotvořili náš Ekokodex. A činnosti celého roku – s pomocí 7. kroků Ekoškoly – jsme si připomněli společně s rodiči na schůzce velkého Ekotýmu. V červnu nás čeká opět obhajoba titulu.

Schůzka Ekotýmu 8. 6. 2021

Školní rok 2019-20

Letos pokračujeme tématem Odpady, pravidelně se schází dětský Ekotým a proběhly schůzky velkého Ekotýmu s rodiči. Proběhla Analýza, kterou jsme vyhodnotili a určili si 3 nejdůležitější cíle – snižovat odpady např. častějšími bezobalovými nákupy. více využívat odpad např. k tvoření a nově označit všechny koše na tříděný odpad. Vzhledem k situaci ohledně Covidu a zavřené školce v průběhu roku, jsme pokračovali i přes léto a vše dokončili v novém školním roce.

1. schůzka Ekotýmu 12. 11. 2019 - zápis

2. schůzka Ekotýmu 4. 3. 2020 - zápis

Fotky z programu Ekoškola 2019-20

Školní rok 2018-19

Naším letošním tématem v Ekoškole bylo Prostředí. Zajímalo nás nejen prostředí uvnitř ve školce, ale také prostředí venkovní, Honza Cindr pro nás připravil návrh úprav zahrady, kde vycházel i z nápadů dětí, co by na zahradě rády měly. Přizvali jsme všechny rodiče k seznámení se s návrhem. Na jaře/v létě 2019 začala 1. etapa realizace, část provedla odborná firma, část proběhla 22. 6. ve spolupráci s rodiči a dětmi formou brigády.

Vytvořili jsme Ekotým s účastí rodičů, dětí a zaměstnanců školky. Ve středu 31. 10. proběhla první schůzka Ekotýmu. Plánovali jsme, jak vylepšit prostředí uvnitř ve školce. Z nápadů se děti rozhodly pro vytvoření džungle ve školce. Na druhé schůzce Ekotýmu s rodiči 38. 1. jsme naplánovali kroky k jejímu vytvoření. Na třetí schůzce Ekotýmu s rodiči 13. 3. jsme vyráběli kokedamy na zavěšení do džungle. Při poslední schůzce v tomto školním roce jsme vyhodnotili, co všechno se nám povedlo realizovat a co je potřeba dokončit.

1. schůzka Ekotýmu 31. 10. 2018 - zápis

2. schůzka Ekotýmu 28. 1. 2019 - zápis

3. schůzka Ekotýmu 13. 3. 2019 - zápis

4. schůzka Ekotýmu 27. 6. 2019 - zápis

Fotky z programu Ekoškola 2018-19

 

Školní rok 2017-18

Ve školním roce 2017-18 jsme dokončili téma Jídlo a nově pracovali s tématem Odpady.

S dětmi proběhla Analýza odpadů, zjišťovali jsme kolik máme ve školce košů, zda jich je dost a jsou označeny tak, aby i nejmenší děti poznaly, kam co vyhodit. Zajímalo nás také v jakých obalech objednáváme suroviny na svačinky a jak velké množství odpadu ve školce vzniká. Na to navazovala návštěva obchodu Bezobalu s praktickým zážitkem, jak funguje i co je v něm možné zakoupit. Také přemýšlíme o dodavatelích a povedlo se nám zrealizovat spolupráci s obchodem Bio Letná, který nám do školky dodává zboží ekologicky přímo na bicyklu!

V květnu proběhla druhá schůzka Ekotýmu, kde jsme tvořili s dětmi Ekokodex. Postupně jsme realizovali další nápady z Plánu činností. S dětmi jsme vyráběli pytlíkové sady pro bezobalový nákup, jeli do nich nakoupit suroviny na svačinky na trh do Kobylis. Přišla za námi spisovatelka Tereza Václavková a povídali jsme si o bylinkách, užitečném plevelu, semínkách a zvířátkách na zahradě. Také jsme s ní vyrobili “krmítko” pro motýly. Také jsme se chtěli dozvědět více o kompostování a jak pečovat o náš kompost, v tom nám pomohl třeba program Ekodomova Živá zahrada s kompostem.

Ke konci školního roku proběhl audit. Titul Ekoškola jsme získali a slavnostně si ho převzali v Senátu. Máme velkou radost ze všeho, co se nám s Ekoškolou povedlo!

 1. schůzka Ekotýmu 6. 11. 2017 - zápis

2. schůzka Ekotýmu 10. 5. 2018 - zápis

Fotky z programu Ekoškola 2017-18

 

Školní rok 2016-17

IMG_5246

Jak u nás probíhala Ekoškola? Sestavili jsme Ekotým, vybrali si témata Jídlo a Odpady a proběhly dvě schůzky celého týmu. Pak jsme pracovali na Analýze, jak v dětské, tak v dospělé části Ekotýmu. Celkem nás čekalo 7 kroků. Po sestavení Ekotýmu a Analýze následoval Plán činností, Sledování a vyhodnocování, Enviromentální výchova ve výuce, Informování a spolupráce a nakonec vytvoření Ekokodexu.

Z nápadů, které vznikly na schůzkách, jsme zrealizovali např. návštěvu Ekotýmu u našeho dodavatele obědů Bistra Inspirace, proběhl luštěninový den, výměnný bazárek oblečení nebo výlet na farmu Chotusice za zvířátky. Více najdete ve fotogalerii.

1. schůzka Ekotýmu 14. 2. 2017 - zápis

2. schůzka Ekotýmu 11. 4. 2017 - zápis

Fotky z programu Ekoškola 2016-17