logo Ekocentrum Podhoubí

Historie Podhoubí

houbička

Clipboard01Ekocentrum Podhoubí vzniklo v roce 2005 spojením organizací Ekola Praha Živá planeta. Jeho hlavní činností byla environmentální výchova, zejména ekologické výukové programy. Vedle nich pořádalo semináře pro pedagogy, akce pro veřejnost a také výtvarné dílny.

 

Výjezdy do dětských domovů

detske domovy

Mezi lety 2006 a 2008 jsme připravovali celodenní výjezdy do několika dětských domovů v Ústeckém kraji, v návaznosti na činnost sdružení Živá planeta. Projekt spočíval v pravidelných celodenních návštěvách s interaktivním programem pro děti všech věkových kategorií. Postupně jsme však od projektu upustili, protože práce s dětmi z dětských domovů vyžadovala nejen specifickou kvalifikaci, kterou ani naše nadšení nemohlo vynahradit, ale i daleko větší časovou náročnost, pokud měla být skutečně dětem přínosná. Poté jsme se zaměřili výhradně na environmentální výchovu.

 

Ekologické výukové programy

výukáče staréEkologické výukové programy realizuje Ekocentrum Podhoubí od svého počátku až do současnosti. Nabízí programy pro žáky mateřských, základních i středních škol po celé Praze. Programy probíhají jak v učebnách, tak v terén (např. Divoká Šárka, Stromovka či třešňovka v Braníku). Za celou naši existenci výukovými programy prošlo již více než 22 000 žáků. Více o výukových programech se můžete dočíst zde.

 

 

Dlouhodobé projekty
turOd roku 2006 jsme  se spolupodíleli na realizaci dlouhodobých projektů pro školy. Se Sdružením TEREZA jsme spolupracovali na projektech Krajina za školou a Tři kroky k aktivnímu vyučování. V těchto projektech šlo o celoroční spolupráci s menším počtem škol.

A právě dlouhodobá hlubší spolupráce s menším počtem dětí, ale výrazně vyšším možným dopadem se pro nás stala hlavním cílem. Proto jsme mezi lety 2009 a 2011 spustili svůj vlastní projekt S TURem tu i zítra budem zaměřený na podporu výuky trvale udržitelného rozvoje na 1. stupni ZŠ.

 

Vznik Ekoškolky Rozárky

Braník

Velký zlom pro celou historii a činnost Podhoubí znamenalo založení vlastní soukromé školky. Ta v sobě propojovala možnost dlouhodobé úzké spolupráce s dětmi, jejich rodiči a místní komunitou. Myšlenka vlastní školky zcela naplňovala naše představy o těžišti činnosti organizace,takže jsme se s velkou chutí pustili do jejích příprav a konečně v červnu 2011 Ekoškolku Rozárku otevřeli. Školka v sobě spojuje prvky lesní pedagogiky a programu Začít spolu. Školka sídlila v krásné vile se zahradou v klidné části Braníka, od září 2016, po skončení pronájmu, jsme se přestěhovali do nových prostor na Zlíchově. 

V roce 2013 byla založena druhá pobočka Ekoškolky Rozárky v Troji. Pobočka byla zřízena díky grantu Evropské unie OPPA. Sídlí v rodiném domě v blízkosti Trojského zámku, botanické a Zoologické zahrady.

K 30. 6. 2021 jsme ukončili provoz smíchovské pobočky. Od 1. 9. plánujeme otevření nové pobočky na Praze 7 Letné.

Na činnost školky také navázalo zapojení se do pilotního projektu projektu Ekoškola pro MŠ.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Obnova staré třešňovky

V blízkosti branické školky se nacházel starý, pustnoucí sad, který byl využíván spíše jako smetiště, než místo pro trávení volného času.  V roce 2013 se díky iniciativě našeho kolegy Jana Čecha zapojilo Podhoubí do obnovy původní třešňovky. Ve spolupráci s majiteli pozemků, městskou částí a spolu s místními obyvateli se podařilo značný kus sadu vyčistit a vysázet zde nové stromky. Líbí se vám tento nápad? I vy se můžete zapojit, např. přidat ruku k dílu při brigádě. Více informací najdete zde.