logo Ekocentrum Podhoubí

Nabídka výukových programů na rok 2019/2020

Aktuální nabídku výukových programů si můžete STÁHNOUT v pdf nebo prohlédnout online:

Programy pro MŠ
Programy pro ZŠ

Máte nejasnosti nebo otázky? Vše vám pomůže ochotně vyřešit naše koordinátorka výukových programů

Jana Knappová
Tel: 776 356 959
Email: programy@podhoubi.cz

 

MATEŘSKÉ ŠKOLY

 

Divoké býlí šárecké víly

Jaké podoby má šárecká divočina?

Pohádková víla provede děti částí rezervace Divoká Šárka a seznámí je s místními bylinami, dřevinami a dalšími zajímavostmi. Ve starém sadu je k vidění mnoho stromových stařečků a stařenek, kteří jsou stále užiteční pro nejmenší bezobratlé obyvatele. Děti budou mít možnost si některé prohlédnout zblízka pod lupou. Na Kozákově skále se naopak nabízí rozhled do daleka – jestlipak všichni najdou Pražský hrad? Nakonec se děti zastaví u Ovčí studánky a připijí si s vílou Šárkou na zdraví – svoje vlastní, i přírody okolo.

Doporučený věk Délka Cena Místo
3-6 let 135 min 70 Kč Divoká Šárka

 

Dobrodružství s Kapičkou

Co všechno může zažít obyčejná kapka vody?

Ve studánce na louce žije Kapička. Aby jí nebylo smutno, přivedou jí děti kamarády zvířátka, která vodu potřebují k životu. Jenže co když voda ve studánce vyschne? Kapičce, zvířátkům, rostlinám i dětem přijde na pomoc Dešťová víla. A co když se kapička ušpiní v odpadních trubkách? Děti jednoduchým pokusem zjistí, že vyčistit špinavou vodu je náročné, a proto bychom s ní měli šetřit. Samy si názorně vyzkouší, při kterých činnostech vodou plýtvají a co mohou dělat pro její úsporu každý den.

Doporučený věk Délka Cena Místo
3-6 let 60 min 50 Kč uvnitř

Jak roste chleba

Od zoraného pole až k voňavému bochníku.

Nejprve děti zjistí, jak vypadá, voní a šumí kvásek. Zatímco zadělaný kvásek kyne, vyzkoušejí si, jak dříve probíhal proces pěstování a zpracování obilí – orání pole, setí, sklizeň, mlácení cepy, mletí na mouku. Prohlédnou si jednotlivé druhy obilí a jejich jména si připomenou ve známých písničkách. Poté si samy smísí těsto, prohnětou ho, vytvarují, ozdobí a upečou každý vlastní bochánek. Aby čekání na voňavou dobrotu rychleji uteklo, poslechnou si mezitím pohádku Kuřátko a obilí. Délku programu lze podle domluvy přizpůsobit potřebám a věku dětí.
Pro realizaci tohoto programu je potřeba zajistit mísy, vařečky, plechy a mít k dispozici funkční troubu. 

Doporučený věk Délka Cena Místo
3-6 let 90-135 min 70 Kč uvnitř

 

Můj kamarád strom

Mají stromy miminka, tatínky nebo babičky?

Jaké to asi je, narodit se jako strom? A jak se vlastně takový strom rodí? Děti v průběhu programu prozkoumávají jednotlivé stromy a zjišťují, co s nimi máme společného. A čím se naopak stromy liší – od nás lidí, i od sebe navzájem. Děti si také hravou formou zopakují, z jakých částí se strom skládá. Seznámí se s jednotlivými fázemi života stromu a pokusí se jejich příklady najít v nejbližším okolí. Program probíhá venku, na zahradě školky nebo v blízkém parku či lese.

Doporučený věk Délka Cena Místo
3-6 let 60 min 50 Kč Venku

 

Na motýlích křídlech

Koho můžeme potkat na zahradě školky?

Na listu leží něco malého a bílého. Děti hádají, co by to mohlo být? Křup! A z malinkého vajíčka se vylíhne malá housenka. Děti musejí housenku nakrmit, aby vyrostla a mohla se zakuklit. A když z kukly vyleze krásný motýl, hledají mu děti květy plné nektaru. Seznámí se tak s vývojovým cyklem motýla a jeho potravou v jednotlivých životních fázích. Poté prostřednictvím hry poznají význam ochranného zbarvení. Nakonec s využitím entomologických pomůcek nachytají a pozorují hmyz na zahradě školky. V tematické dílně děti ztvární životní cyklus motýla lepením z těstovin.

Doporučený věk Délka Cena Místo
3-6 let 60 (90) min 50 (60) Kč Venku

 

Ptáčkoviny

Všechno lítá, co peří má!

Poštolka dětem předvede, jak umí stát ve vzduchu na místě a bystrým zrakem hledat myšky. Když není myška dost rychlá, skončí v poštolčích drápech. Čáp děti vezme na dlouhou cestu do afrických zimovišť. A se strakapoudem a datlem si děti vyzkoušejí, že udržet správný rytmus není vždycky snadné. Jaké další známe ptáky a ptáčky? Jaká na ně číhají nebezpečí? A mohou jim i děti nějak pomoci?

Doporučený věk Délka Cena Místo
3-6 let 60 min 50 Kč uvnitř

 

Zimní hrátky se zvířátky

Co dělají divoká zvířata, když děti sáňkují?

Ježek se chystá na zimu a potřebuje se nejdřív pořádně najíst do zásoby. Děti si spolu s ním vyzkoušejí, jak po čuchu hledá potravu. Pak ho uloží k zimnímu spánku, aby mohla přijít paní Zima. Ta dětem ukáže, jaké další úkryty využívají ostatní zimní spáči. Ne všechna zvířátka však zimu prospí, jenže sehnat něco k snědku pro ně bývá oříšek. Pro veverku doslova. Děti se dozvědí, jak mohou zvířátkům v zimě pomoci, čím je přikrmovat a ze zvířecích stop sestaví vlastní zimní příběh. V tematické dílně si mohou vyrobit závěsné krmítko ze semínek.

Doporučený věk Délka Cena Místo
3-6 let 60 (90) min 50 (60) Kč uvnitř


ZÁKLADNÍ ŠKOLA

 

Návštěva hmyzí říše

Dobrodružství začíná kousek nad zemí.

Hmyzí říše a její obyvatelé se od nás lidí tolik odlišují, jako by byli z pohádky. Proto je i celý program veden jako návštěva a prozkoumávání neznámého a tajuplného světa. Nejdřív si každý musí najít amulet, aby mohl projít kouzelnou bránou. Po vstupu do hmyzí říše se žáci promění v bytosti velké jako palec, prohlédnou si zemi a její obyvatele z nové perspektivy, nahlédnou do nejrůznějších zákoutí a skrýší. Těžištěm programu je pozorování drobných živočichů, zejména hmyzu. Před návratem do lidského světa čeká žáky rozlučková party, na kterou si každý vytvoří svůj vlastní neobyčejný koktejl.

Doporučený věk Délka Cena Místo
1. a 2. třída 2 VH 60 Kč Venku

 

Zimní hrátky se zvířátky

Kdo cestuje za teplem a kdo si radši zaleze?

Žáci si nejprve uvědomí, co všechno se pro zvířátka s příchodem zimy vlastně změní. Na vlastní kůži si pak vyzkoušejí doplňování tukových zásob i hřejivost zimního kožíšku. Dozvědí se, která zvířata spí zimním spánkem, kde si hledají úkryt a jak zimní spánek vlastně vypadá. Zjistí, kde leží teplé krajiny a kteří naši ptáci do nich odlétají. Na závěr si vyzkouší, jak mohou pomoci zvířatům, která u nás přes zimu zůstávají a vyrobí pro ptáky závěsné krmítko ze semen.

Doporučený věk Délka Cena Místo
1. a 2. třída 2 VH 60 Kč Uvnitř

Jak roste chleba

Od zoraného pole až k voňavému bochníku.

Nejprve žáci prozkoumají, jak vypadá, voní a šumí kvásek. Zatímco kvásek kyne, vyzkoušejí si, jak dříve probíhal proces pěstování a zpracování obilí – orání pole, setí, sklizeň, mlácení cepy, mletí na mouku. Vlastnoručně namletou moukou pak zadělají těsto, prohnětou ho, vytvarují, ozdobí a upečou každý vlastní bochánek. Než se bochánky dopečou, žáci si prohlédnou jednotlivé druhy obilí, seznámí se s rozdíly v jejich využití a uvědomí si, jaké potraviny mají základ v obilovinách. Prvňáčci mohou trénovat grafomotoriku při psaní prstem do krupice. Na závěr si každý kromě upečeného bochánku odnese i recept na chleba a zábavný kvíz.
Pro realizaci tohoto programu je potřeba zajistit mísy, vařečky, plechy a mít k dispozici funkční troubu. 

Doporučený věk Délka Cena Místo
1. – 5. třída 4 VH 80 Kč Uvnitř

 

Kamenná tajemství

Co asi pamatují kameny pod našima nohama?

Kameny jsou všude kolem nás, připadají nám většinou obyčejné a nezajímavé. Pokud jim ale věnujeme pozornost, mohou nám vyprávět o dobách dávno minulých: třeba o českém moři nebo o dívčí válce. Terénní výlet vede přes vrch Děvín s krásnými výhledy na údolí Vltavy a velkou část Prahy. Žáci si prověří svou pozornost při hledání drobných detailů, vytrvalost při balancování kamenů, odhad a přesnost při vážení a házení. Na závěr si vyzkoušejí i kamennou skluzavku.

Doporučený věk Délka Cena Místo
1. – 5. třída 2 VH 60 Kč Dívčí hrady

Malíři bez štětce

Co takhle vytvořit si vlastní galerii v přírodě?

Muzea, galerie nebo výstavy už žáci jistě znají. V našem programu se z nich stanou umělci, kteří se nechávají inspirovat přírodou okolo sebe. Ta je plná různorodých barev, tvarů, materiálů, které se dají zkoumat všemi smysly i využít k tvorbě. Žáci si budou moci všímat malých detailů i vnímat krajinu jako celek. Vyzkouší si například tvorbu portrétu či většího objektu z přírodnin (tzv. land art). Prožitková forma programu umožní žákům intenzivně vnímat přírodní prostředí, které je obklopuje. Tvorba zapojuje fantazii a zároveň propojuje ekologické a výtvarné cítění, skupinová práce umožňuje rozvoj sociálních dovedností.

Doporučený věk Délka Cena Místo
1. – 5. třída 3 VH 70 Kč Venku

Ptačí vábení

Kdo poletuje kolem nás?

Pestrost ptačího peří i celého ptačího světa budou moci děti poznat formou her a pokusů. Seznámí se blíže s nejběžnějšími ptačími druhy, jejich hlasy i potravou. Druhá polovina programu probíhá venku, kde budou mít děti možnost pozorovat ptáky dalekohledem, vyzkoušet si práci s vábničkou nebo lákáním na atrapu. Dozvědí se také o možnostech, jak ptákům pomáhat a přispět k jejich ochraně.

Doporučený věk Délka Cena Místo
1. – 5. třída 2 VH 60 Kč Uvnitř + venku

 

Šáreckou divočinou

Co divokého se skrývá v Šárce?

Žáci projdou částí rezervace Divoká Šárka a seznámí se s místními bylinami, dřevinami a dalšími zajímavostmi. Ve starém sadu jsou k vidění dožívající nebo mrtvé stromy, které slouží jako prostředí pro hmyz a jiné drobné živočichy. Žáci budou mít možnost si je prohlédnout zblízka pod lupou. Na Kozákově skále se naopak nabízí rozhled do daleka – jestlipak všichni najdou Pražský hrad? A kdo nebo co je to menhir a jak vypadá ten šárecký? Nakonec se žáci zastaví u Ovčí studánky a připijí si na zdraví – svoje vlastní, i přírody okolo.

Doporučený věk Délka Cena Místo
1. – 5. třída 3 VH 70 Kč Divoká Šárka

 

Šetřeme vodou

Voda je základ života.

K čemu je voda důležitá a odkud se bere v našich kohoutcích? Žáci si pomocí experimentu vyzkoušejí, jak funguje čistírna odpadních vod. Odhadnou, kolik vody nám při běžném životě proteče rukama, obrazně i doslova. Měli bychom s ní tedy šetřit? Žáci na závěr navrhnou, jak by oni sami mohli snížit svou spotřebu vody.

Doporučený věk Délka Cena Místo
1. – 5. třída 2 VH 60 Kč Uvnitř

 

Život v sadu

Sad je příležitost pro lidi i přírodu.

Ovocný sad je nádherným místem, názornou ukázkou střídání ročních období. Běh času můžeme vnímat i díky přítomnosti různě starých stromů – semenáčků, mladých výsadeb, zasloužilých stromů pamětníků i mrtvých pahýlů a torz. Kdy a proč lidé sad založili? Co se stane se sadem, o který se nikdo nestará? K čemu jsou důležité staré stromy a kdo v nich žije? Na tyto otázky najdeme v sadu společně odpovědi. Program je možné uskutečnit na několika místech v Praze, s velmi dobrou dostupností MHD.

Doporučený věk Délka Cena Místo
1. – 5. třída 2 VH 60 Kč Ovocný sad (podle domluvy)

Hmyz pod lupou

Vše, co jste kdy chtěli vědět o hmyzu.

Kde najdeme největšího brouka? Jaká barva přiláká nejvíc hmyzu? Co bude žrát saranče a co slunéčko? Žáci si jako opravdoví badatelé sami položí výzkumné otázky a pokusí se na ně najít odpovědi. Součástí vlastního bádání je pozorování a odchyt drobných živočichů v okolí školy. Hravou formou žáci také zjistí, proč jsou tito tvorové důležití, jaká je jejich role v přírodě. Začátek a konec programu probíhá ve třídě, samotné bádání v přírodním prostředí blízko školy (park, zahrada, les…).

Doporučený věk Délka Cena Místo
3. – 5. třída 4 VH 80 Kč Uvnitř + venku

Naši zvířecí sousedé

Jaká zvířata potkáme ve městě a co je tam láká?

Žáci se během programu blíže seznámí s živočichy, se kterými se mohou setkat ve městě – například s rorýsem, poštolkou, netopýrem nebo ježkem. Zjistí, jak vypadá přirozené prostředí těchto druhů a jakou náhradu nalézají v civilizaci. Dozvědí se, co zvířata do měst přivádí a jakým způsobem jim mohou sami zlepšit životní podmínky. Nakonec si ujasní, jak se zachovat například při nalezení opuštěného mláděte nebo zraněného zvířete.

Doporučený věk Délka Cena Místo
3. – 5. třída 3 VH 70 Kč Uvnitř

Elektřina – dobrý sluha, zlý pán

Kolik stojí cesta elektřiny do naší zásuvky?

Výroba a spotřeba elektřiny jsou dvě strany jedné mince – čím více spotřebováváme, tím více jí musíme vyrábět. Žáci si vyzkouší nejprve vyrobit vlastní jednoduchou baterii a rozsvítit žárovku. Seznámí se s procesem výroby elektřiny v různých typech elektráren a dají je do souvislosti s dopady na životní prostředí. Uvědomí si, kde všude se pro nás elektřina stala nezbytností a kde se naopak bez ní obejdeme. Na závěr se zamyslí, zda by sami mohli elektřinou doma nebo ve škole šetřit.

Doporučený věk Délka Cena Místo
4. – 6. třída 3 VH 70 Kč Uvnitř

 

Život bez odpadu

Kolik toho po vás zbyde?

Žáci se seznámí s principy života bez odpadů (zero waste), s tím, co ke vzniku tohoto hnutí vedlo a proč je stále populárnější. Blíže poznají praktické aspekty minimalizace odpadů – různé specializované výrobky, možnosti některé věci vyrobit svépomocí či nakupovat bez obalu. Zároveň dostanou příležitost si uvědomit a stanovit hranice vlastního pohodlí a sdílet své názory a zkušenosti se spolužáky. V tematické dílně si vyrobí látkovou tašku na nákup s vlastním motivem nebo voskovaný ubrousek na svačinu.

Doporučený věk Délka Cena Místo
4. – 6. třída 2 (3) VH 60 (70) Kč Uvnitř

Cena palmového oleje

Je palmový olej skutečná hrozba?

Žáci se v programu seznámí s palmovým olejem a jeho vlastnostmi. V simulační hře zjistí, jaký vliv má pěstování palmy olejné na tropické deštné lesy a místní obyvatele. Průzkumem obalů si utvoří přehled o tom, ve kterých výrobcích se palmový olej vyskytuje. V závěrečné diskuzi budou mít možnost vyjádřit svůj názor a získat širší povědomí o souvislostech spotřebitelského jednání.
Pro realizaci tohoto programu je třeba zajistit dataprojektor.

Doporučený věk Délka Cena Místo
6. – 9. třída 4 VH 80 Kč Uvnitř

Proměny Divoké Šárky

Co divokého se skrývá v Šárce a jak to chránit?

Rezervace Divoká Šárka je zajímavá nejen svým přírodním bohatstvím, ale i sepjetím s naší historií a mytologií. V průběhu terénní exkurze budou mít žáci možnost seznámit se s geologií, rostlinnými společenstvy, zajímavým hmyzem, pozůstatky keltské a slovanské historie. Na příkladu Šárky si ozřejmí praktické dopady různých lidských zásahů v krajině. Krásným zážitkem je vyhlídka na Kozákově skále, dobrodružstvím může být cesta lesními pěšinkami. V případě teplého počasí je možné program ukončit na přírodním koupališti.

Doporučený věk Délka Cena Místo
6. – 9. třída 4 VH 80 Kč Divoká Šárka

Zelená klimatizace

Bude v Praze jako na Sahaře?

Města někdy působí jako betonová poušť. Proč tomu tak ale je? A dá se to nějak ovlivnit? Žáci si během venkovního programu v okolí školy ozřejmí funkce zeleně ve městech. Konkrétně budou zjišťovat, jak se liší vlhkost, teplota a intenzita hluku na různých místech a zda to nějak souvisí s množstvím zeleně. Seznámí se také s územním a metropolitním plánem, teplotní mapou. Zároveň se na své nejbližší okolí podívají v nových souvislostech a mohou se pokusit naplánovat drobná opatření ke zlepšení městského klimatu.

Doporučený věk Délka Cena Místo
6. – 9. třída 4 VH 80 Kč Venku

 

 


Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí

SFZP_CMYK_NEW mžp